В Дневния център на Психо-социалния рехабилитационен комплекс се осъществява психосоциална рехабилитация на лица с психични увреждания в три основни направления: обучение в социални умения, разширяване на социалното участие, професионално развитие.
Програмите за комплексна рехабилитация целят възстановяване на изгубените умения и социализиране на потребителите на услугата, удължаване на периодите между кризи, намаляване на риска от хоспитализиране.
Програмите включват следните основни направления:
- “Кухня”– потребителите се запознават с инвентара и кухненското обзавеждане; с правилата за поддържане на хигиена в кухнята; принципите на здравословното и естетично хранене, видовете хранителни продукти и съхранението им. Формират се умения за приготвяне на ястия и изготвяне на седмично меню, като всеки един от групата взема активно участие в този процес.
- Бюджетни средства и пазаруване– потребителите се запознават с паричните средства, цените на основните хранителни и нехранителни стоки. Формират се умения за разпределение и контрол на личните средства. Придобиват се умения за пазаруване /избор на стоки по преценка на собствените нужди и финансови възможности/ и запознаване с магазините в квартала.
- Хигиенни и битови навици– придобиват се хигиенни навици и се насърчава отговорно поведение при поддържането на личната и общата хигиена. Разпределят се задължения по почистването. Потребителите се запознават с хигиенните препарати и начините на употреба. Изграждат се умения за шиене, пране и гладене на личното бельо.
- Здраве и здравно образование– направлението е насочено към възстановяване и подобряване на физическото и умствено функциониране, повишаване на познанията за здравословен начин на живот, развитие на умение за грижи за собственото здраве, превенция на рисковото поведение, изграждане на умения за търсене и получаване на медицинска помощ, запознаване със здравните институции и начина, по който те работят и помагат на хората. По това направление се провеждат тематични здравни занимания. Посещават се Многопрофилната болница за активно лечение, общопрактикуващите лекари, специалистите от извънболничната помощ, Районната здравноосигурителна каса.
- Свободно време– направлението цели изграждане на самостоятелност и организиране на свободното време, чрез запълването му с разнообразни и полезни дейности. Организира се обучение по цветарство, озеленяване, плетачество, развлекателни игри, четене на художествена литература, слушане на музика, посещение на кино, театър, концерти.
- Социално обкръжение– дейностите са насочени към подобряване на комуникативните умения на потребителите, формиране на умения за живот в малка група /взаимотърпимост, вземане на общи решения, изготвяне на общи правила, отстояване на собственото мнение, повишаване на сътрудничеството, запознаване с правата и отговорностите като членове на групата/ и изграждане на представа за собственото аз.
- Общество– потребителите се запознават с функционирането и предназначението на обществените структури. Подпомага се формирането на адекватно поведение на обществени места. Посещават се обществени институции – пожарна, полиция, съд, община, поща, църква, болница, център за спешна помощ. Потребителите се запознават и с функционирането на съдебната система.
- Съседска общност– направлението е свързано със създаване на контакти със съседите и повишаване толерантността им към хората с психични увреждания. Организират се неделни сбирки на чаша кафе и сладкиши приготвени от потребителите.
- Трудова заетост– формират се трудови умения и дисциплина за овладяване на подходяща професия и интегриране в обществото. Акцентира се върху оптимално използване на наличните възможности и редуване на дейностите на видовите трудотерапия: битова /придобиване на елементарни трудови умения/, развлекателна /изработване на картички, мартенички, пликчета, изделия от борови кори, хартия и др./, работа в селското стопанство /полевъдство, овощарство, зеленчукопроизводство, цветарство/.
- Самоконтрол над симптомите– участниците в програмата се научават как да наблюдават и оценяват признаците на своето заболяване. Научават се да ги разбират и предсказват, както и да не се страхуват от тях. Програмата учи как редовно да се приемат лекарствата без външна помощ и какво трябва да се направи, в случай че се появят странични ефекти.
- Самостоятелно справяне с лекарствената терапия– потребителите се научават за действието и ефектите на лекарствата върху тяхното здраве, за страничните явления от приеманите медикаменти и за ползата от постоянна поддържаща терапия.26